Aktualności

FIS Warszawa od czwartku dwie częstotliwości

W czwartek 23.04.2020, od godziny 6:00 sektor FIS Warszawa zostaje podzielony na dwie części i dwie częstotliwości. 

23.04.2020, od godziny 6:00 czasu lokalnego doskonale Państwu znany sektor FIS Warszawa zostaje podzielony na część wschodnią (w której obowiązywać będzie dotychczasowa warszawska częstotliwość 119.45 MHz) oraz część zachodnią z nową częstotliwością 128.575 MHz.

Lotnisko Piotrków Trybunalski znajduje się z zachodniej części starego sektora FIS Warszawa, zatem w jego rejonie obowiązującą częstotliwością FIS Warszawa będzie 128.575 MHz.

Obie częstotliwości będą obowiązywać w odpowiednich rejonach przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Na obu częstotliwościach znakiem wywoławczym FIS będzie „Warszawa Informacja”.

W zależności od natężenia ruchu i dostępności personelu FIS, obie częstotliwości obsługiwane będą przez dwie lub jedną osobę. To, czy „na Warszawach” (wschód i zachód) pracować będzie jeden lub dwóch informatorów, z punktu widzenia pilota nie zmienia nic – przy lotach z sektora wschodniego do zachodniego (lub odwrotnie) w stosownym miejscu powinien on zmienić częstotliwość radiową z jednej warszawskiej na drugą, najlepiej zgłaszając to przez radio i nie czekając aż informator poleci mu tę zmienić częstotliwość.

Przygotowując się do tej modyfikacji, rozważyliśmy szereg wariantów. Wybraliśmy i przetestowaliśmy w warunkach symulatorowych rozwiązanie naszym zdaniem optymalne, co jednak w odniesieniu do pewnych lotów i pewnych sytuacji operacyjnych może powodować utrudnienia, jakich doświadczać będzie odbiorca naszych usług, czyli pilot. Prosimy zatem o wyrozumiałość. Dla nas też jest to nowa sytuacja, która – mimo licznych analiz i szkoleń – wymagać będzie od każdego informatora FIS nauczenia się w niej funkcjonować już w środowisku operacyjnym.

Zasygnalizowane powyżej zmiany wchodzą w życie zmianą do AIP VFR AIRAC 128.

Andrzej Rutkowski
Informator FIS
powrót